rejestrlekow.pl

Znajdź zammienik leku:

Czym są zamienniki?

Zamienniki leków są to leki zawierające w składzie te same substancje aktywne w takim samym stężeniu. Leki te mogą różnić się substancjami pomocniczymi o ile nie wpływają one na skuteczność i właściwości danego leku. Leki te, produkowane przez różne firmy farmaceutyczne, różnią się nazwą handlową, natomiast ich skład i działanie pozostają takie same. Często również różnice dotyczą ceny między dwoma lekami. Kupując tańszy zamiennik otrzymujemy ten sam lek w innym opakowaniu.

Czy stosowanie zamienników jest bezpieczne?

Tak. Mimo tego każda decyzja o wyborze zamiennika powinna być skonsultowana z lekarzem. Każdy lekarz lub farmaceuta posiadają obowiązek poinforamowania pacjenta o możliwości zastosowania tańszego zamiennika.

Na co zwrócić uwagę?

Przed sięgnięciem po zamiennik leku należy porównać różnice w stężeniu substancji aktywnych leku. Mimo tego, że dwa leki mogą mieć ten sam skład stężenie substancji zawartych w leku może się różnić. Przekłada się to również na działanie leku. Leki o mniejszym stężeniu substancji akywnych mogą nie przynosić oczekiwanych wartości terapuetycznych, natomiast leki ze zwięksoznym stężeniem substancji aktywnych mogą powodować nasilone skutki uboczne. Przed sięgnięciem po zammienik należy skonsultować decyzję z lekarzem lub farmaceutą bądź pod infolinią dotyczącą zamienników: 22 123 98 00.

Gdzie szukać więcej informacji?

Przed sięgnięciem po zamiennik leku warto skonsultować wybór ze swoim lekarzem lub farmaceutą

Od 28 marca 2014 Ministerstwo Zdrowia uruchomiło specjalną infolinię, pod którą można również uzyskać inforamcje dotyczące stosowania zamienników

Numer infolinii: 22 123 98 00, infolinia czynna przez cały tydzień w godzinach 8-20.